image

OKULA BAŞLARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Okula başlanmadan önce mutlaka, artık okula başlayacağız, okulda neler oynayacağını, nasıl yemekler yiyeceğini konuşabilirsiniz. Okula hazırbulunuşluk sadece çocuklar için değil aile içinde geçerlidir. Alıştırma haftası ailenin de okula alıştığı bir süreçtir.                                                                                                                                                    

Öncelikle oryantasyon haftalarında çocuklar ilk etapta hemen kahvaltıya ve yemeğe geçmek istemeyebilirler. Öğlen yemek saatine kadar aç kalmayacak şekilde kahvaltıya evde destek olunabilir.                                                                

İlk günlerde evden okula oyuncak getirebilir. Ev ile okulun aidiyetini attırır ve bağını kuvvetlendirir. Anne ya da baba ile bağımlılık olan durumlarda anne ya da baba bir eşyasına çocuğu verebilir.                                                                    

Ayrılık kaygısını her çocuk yaşar, hepsi birbirinden farklı yaşar. Aile bu süreçte asla kaçmamalı, geleceğini söyleyerek ayrılmalıdır. Belki de oryantasyon sürecinin en zor kısmı bu nokta olabilir. Ayrılık ne kadar kapıda çok uzatılır ise o kadar uzun sürecektir alıştırma süreci. Ayrılık için okulun kapısına gelinmeden konuşulmalı ve aile bu konuda kararlı olmalıdır.                                                                                                                                    

Çocuklar her şeyi hisseder, bir anne ya da baba çocuğunun gözünün içine baktığında ne hissettiğini anlıyorsa aynı şekilde çocuklarda hisseder. Güven bağı aile okul arasında mutlaka olmalıdır. Çocuklarınızı endişe ile kaygı ile bıraktığınızda, çocuklar bunu hissettiği için tüm günü kaygı ile geçebilir.                                                                  

Oryantasyon sürecinin en önemli bir diğer kısmı ise pozitif pekiştirmektir. Okul ile ilgili sorular sormadan önce aile kendi günü ile ilgili güzel anılarından, en komik anlardan, neler yediğinden ve en çok bugün kendini mutlu eden şeyleri anlatıp. Sonra çocuğumuzun okulda en çok neye güldüğünü, en çok hangi oyuncağı sevdiğini gibi sorular sorabilirsiniz.                                                                                                                                    

Çocuklar ilk günlerde üzüldüğü bir konu ya da olayı anlatırken onların duygusu anlamak çok önemlidir. Üzüldüğü anlıyorum. Sanırım bu seni çok üzmüş olmalı diye onu anladığını söylemeniz çok kıymetlidir. Bu şekilde üzüldüğünde öğretmenine söyleyebilirsin. Arkadaşına üzüldüğünü söyleyebilirsin diyerek süreci kendi çözmesi gerektiğinin mesajını verebiliriz. Problem çözme becerisi çocuklar için çok önemlidir. Onlar için siz çözüm önerileri sunabilirsiniz. Ama lütfen onun adına siz çözmeyin.                                                                                                                                       

Okul olarak burada bulunan tüm personel çocuğun hayatında yer alacaktır. Bizlerin buradaki önceliği her zaman çocukların üstün yararını görmek ve ona yardımcı olmaktır. Aileler ile iş birliği hem çocuk için hem de okul için önemlidir. Burada okul hayatına başlayan sadece çocuğumuz değil aynı zamanda aile de yeni bir serüvene başlar.                                                                

Biz Nana Ailesi her zaman sizin yanınızdayız. Okul öncesi serüvenimizde hep birlikte ilerleyeceğiz.                                                  
Leave a reply